liptovskyhradok.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Liptovský Hrádok

Veda a technika

Skončila sa simulovaná misia na Mars, šesť ľudí po ôsmich mesiacoch opustilo pokusné zariadenie

HONOLULU 18. septembra (WebNoviny.sk) - Šesť ľudí, ktorí sa zúčastnili na výskume amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), v nedeľu po ôsmich mesiacoch opustilo pokusné zariadenie pod havajskou sopkou Mauna Kea. Dve ženy a štyria muži ukončili účasť na experimente, z ktorého sa NASA chcela dozvedieť viac predovšetkým o vplyve dlhodobého spolužitia určitých konkrétnych typov osobnosti na atmosféru tímu, ktorý v budúcnosti poletí na Mars. Bol to už piaty podobný pokus v havajskom zariadení NASA, ale prvý, počas ktorého sa zreteľ kládol najmä na správne vyváženie obsadenia misie vzhľadom na psychologický profil jej členov. Žili v úplnej karanténe Účastníci experimentu žili osem mesiacov v úplnej karanténe v zariadení s rozlohou 111 štvorcových metrov, jedli prevažne sušenú a konzervovanú stravu a akákoľvek ich komunikácia s okolitým svetom bola umelo oneskorená o dvadsať minút, čo je zhruba čas, ktorý potrebuje signál na to, aby sa dostal z Marsu na Zem. Odporúčame:NASA simulovala spolužitie osôb na Marse, po ôsmich mesiacoch sú známe prvé výsledky Všetci účastníci experimentu mali na telách senzory, ktoré sledovali nespočetné množstvo ukazovateľov, vrátane ich nálady, aktuálnej blízkosti k iným členom posádky či výšky ich hlasu. Členovia simulovanej misie na Mars museli pravidelne absolvovať rôzne starostlivo pripravené hry, pomocou ktorých si chceli psychológovia NASA overiť okrem iného poznatky o kompatibilite rôznych typov osobností. Prvá ľudská misia na Mars v roku 2030 Výsledky ešte bude treba starostlivo zhodnotiť, ale minimálne jedna vec je podľa Kim Binsted, šéfky vedeckého tímu experimentu, jasná už teraz: Keď sa i v tom najlepšom tíme objaví nejaký konflikt, väčšinou má tendenciu sa iba prehlbovať. Jedným z výstupov experimentu by preto mohol byť poznatok, že do reálneho tímu pre misiu tohto druhu treba vybrať ľudí, ktorí sú dostatočne odolní voči stresovým situáciám, a dostatočne pragmatickí na to, aby ich dokázali spoločne riešiť. Času na výber konkrétnych ľudí na reálnu misiu na Mars nemajú v NASA až tak veľa, ako by sa mohlo zdať. Prvá ľudská misia na Červenú planétu by sa totiž podľa aktuálnych plánov NASA mala uskutočniť najneskôr do roku 2030. Viac k témam: NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, simulovaná misia na Mars, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Skončila sa simulovaná misia na Mars, šesť ľudí po ôsmich mesiacoch opustilo pokusné zariadenie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Skončila sa simulovaná misia na Mars, šesť ľudí po ôsmich mesiacoch opustilo pokusné zariadenie

Misia sondy Cassini sa skončila, zhorela v atmosfére Saturnu

PASADENA 15. septembra (WebNoviny.sk) - Kontrolné stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v kalifornskej Pasadene v piatok potvrdilo, že vesmírna sonda Cassini presne podľa plánu zhorela v atmosfére Saturnu. Zakončila sa tým jej takmer 20-ročná výskumná misia, ktorá okrem mnohých nových poznatkov o Saturne a jeho mesiacoch priniesla aj dohady, že na dvoch mesiacoch Saturnu, Titan a Enceladus, by mohol existovať život. Signál zo sondy putoval na Zem 83 minút Pracovníci NASA naviedli sondu Cassini do atmosféry Saturnu krátko pred 14:00 SELČ. Kontakt s ňou stratili približne minútu na to, čo ukazuje, že sonda podľa plánu zhorela v atmosfére planéty, tak, ako v atmosfére Zeme horia objekty, ktoré pozorujeme ako meteory. Odporúčame:Aktualizované: Sonda Cassini uskutočnila historicky prvý let medzi Saturn a jeho prstence V skutočnosti sonda zhorela už dávnejšie, signál z nej však putoval od Saturnu k Zemi celých 83 minút. Sonda Cassini bola telesom, ktoré sa dostalo zatiaľ najďalej od našej Zeme. Tím, ktorého časť sledovala osud sondy celé dve desaťročia, však už teraz hovorí, že k Saturnu a špeciálne k jeho dvom pozoruhodným mesiacom Titan a Enceladus sa treba čím skôr vrátiť. "Zanechali sme náš svet informovaný, ale stále zvedavý. Musíme sa tam vrátiť, to je isté," vyhlásil už začiatkom tohto týždňa šéf misie Earl Maize. Na obežnej dráhe Saturnu od 1. júla 2004 Konečný manéver sondy Cassini sa uskutočnil pri jej celkovo dvadsiatom druhom prelete oblasti medzi Saturnom a jeho prstencami. NASA sa rozhodla naviesť sondu Cassini na konci jej života do atmosféry planéty predovšetkým preto, aby sa po vyčerpaní paliva nepotulovala bezcieľne v okolí Saturnu a neohrozila mesiace Titan a Enceladus, ktoré by mohla kontaminovať. Prvoradou úlohou sondy Cassini bol prieskum Saturnu, jeho prstencov a mesiacov. Na vývoji sondy sa podieľali NASA, Európska vesmírna agentúra (ESA) a Talianska kozmická agentúra (ASI). Cassini, ktorej súčasťou bola aj atmosférická sonda Huygens, vyniesla do vesmíru z mysu Canaveral na Floride raketa Titan IV-B/Centaur 15. októbra 1997. Na obežnú dráhu Saturnu sa dostala 1. júla 2004. Počas jej misie sa jej napríklad podarilo objaviť nový Saturnov prstenec alebo zistiť, že druhý najväčší mesiac Saturnu Rhea má atmosféru tvorenú kyslíkom a oxidom uhličitým. Sonda Huygens pristála 14. januára 2005 na mesiaci Titan a spravila tam približne 700 fotografií, z ktorých sa však na Cassini podarilo odoslať len polovicu. Misia sondy Cassini sa mala pôvodne skončiť už v roku 2008, neskôr ju však predĺžili do roku 2010 a následne až do roku 2017. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky britskej spoločnosti BBC a archívu agentúry SITA. Viac k témam: ASI Talianska kozmická agentúra, ESA Európska vesmírna agentúra, NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, saturn, sonda Cassini, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Misia sondy Cassini sa skončila, zhorela v atmosfére Saturnu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Misia sondy Cassini sa skončila, zhorela v atmosfére Saturnu

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Liptovský Hrádok-Liptovská Porúbka, Liptovský Ján, Liptovský Peter, Ohnište, Podtureň, Vislavice, Uhorská Ves, Závažná Poruba,
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang